Seks w wielkim mieście (serial)

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

„Seks w wielkim mieście” (Sex and the City) to amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1998-2004 przez stację telewizyjną HBO, na podstawie bestsellerowej książki Candace Bushnell o tym samym tytule. Serial składa się z sześciu sezonów.

W Polsce serial można było oglądać na kanałach: HBO, TVP2, TVN, Wizja Jeden, TVN7, TVN Style i Komedy Central. Polską parodią „Seksu w wielkim mieście” jest serial telewizyjny „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście”.

Felietonistka Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), prawniczka Miranda Hobbes (Cynthia Nixon), właścicielka galerii sztuki Charlotte York (Kristin Davis) i szefowa agencji PR Samantha Jones (Kim Cattrall) ruszają na podbój wielkiego miasta. Nie zabraknie zwariowanego humoru i szczypty pikanterii.

„Seks w wielkim mieście” to serial, który wywołał prawdziwą rewolucję obyczajową. Opowiada o pięknych i niezależnych kobietach, które nie boją się rozmawiać o swojej erotyczności i czerpać przyjemności z seksu. Choć wszystkie w głębi duszy poszukują prawdziwej miłości, nie są niepoprawnymi romantyczkami, tylko twardo stąpają po ziemi. Stanowią wzór do naśladowania dla milionów kobiet na świecie, które chcą brać z życia to, co najlepsze.

Twórcy serialu wyczuli zainteresowanie damskiego odbiorcy i stopniowo zaczęli umieszczać coraz więcej wątków związanych z modą. Efekt? Sarah Jessica Parker, grająca Carrie, stała się nowym symbolem wyzwolonej kobiecości, a jej styl ubierania się znalazł tysiące naśladowczyń.

Kultowy serial został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in.: ośmioma Złotymi Globami w tych samych kategoriach: za najlepszy komediowy serial tv oraz najlepszą główną rolę kobiecą w serialu tv (Sarah Jessica Parker) - Złoty Glob ’03 za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie telewizyjnym (Kim Cattrall) - nagroda Emmy ’01 za najlepszy serial komediowy - nagroda Emmy ’02 za najlepsza reżyserię, obsadę i kostiumy w serialu tv.

Po sukcesie serialu powstały także dwa filmy będące kontynuacją losów serialowych bohaterów: „Seks w wielkim mieście” oraz „Seks w wielkim mieście 2”.

Tytuł oryginalny

Sex and the City

Gatunek

erotyk, komedia, romans, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

25 min.

Reżyser

Allison Anders

David Frankel

Michael Spiller

Victoria Hochberg

Alison Maclean

Darren Star

Scenarzysta

Darren Star

Operator

Stuart Dryburgh

Florian Ballhaus

Michael Spiller

Obsada

Laura Stepp (Tricia Watson)

Haviland Morris (Brooke)

Kim Cattrall (Samantha Jones)

Mireille Enos (Jenna)

Kristin Davis (Charlotte York)

Justin Theroux (Jared)

Gretchen Cleevely (Pia)

Rebecca Harris (kobieta)

Clark Gregg (Harris Bragen)

Kat Dennings (Jenny Brier)

Matthew McConaughey

Chris Tardio

Ajay Mehta

Luca Calvani (asystent Oscara)

Eddie Cahill (Sean)

Sarah Wynter (playing)

Andrew Fiscella (Working Class Guy)

Willie Garson (Stanford Blatch)

Ron Rifkin (Julian Fisher)

Meg Gibson (Zoey)

Amy Sedaris (Courtney Masterson)

Marc Grapey (J.J.)

Stephanie Venditto (Lisa)

Welker White (Rebecca)

Geri Halliwell (Phoebe)

Randy Ryan (Wayne, biologiczny ojciec)

John Corbett (Aidan Shaw)

Sarah Jessica Parker (Carrie Bradshaw)

Cynthia Nixon (Miranda Hobbes)

Chris Noth (Mr. Big)

James Hyde (I) (Brad Fox)

David Eigenberg (Steve Brady)

Alanis Morissette (playing)

Elizabeth Banks (Catherine (gościnnie))

Kyle MacLachlan (Trey MacDougal)