Misja: Afganistan

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

13-odcinkowy serial "Misja Afganistan" opowiadać będzie historię kilku polskich żołnierzy z jednego batalionu, którzy kierowani różną motywacją trafiają do Afganistanu. Autorem scenariusza "Misji Afganistan" jest Jacek Pawlicki. Reżyseruje Maciej Dejczer.

"Misja: Afganistan" to kolejna wojenna produkcja Akson Studio (po „Czasie Honoru”), firmy należącej do Michała Kwiecińskiego, tym razem po raz pierwszy produkowana dla Canal+!

Żołnierze czwartego plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej szkolą się przed kolejnym wyjazdem do Afganistanu. Będą teraz spędzać więcej czasu na poligonach, a ich rodziny będą musiały oswoić się z nieobecnością bliskich. Dowodzenie plutonem ma objąć młody oficer – porucznik PAWEŁ KONASZEWICZ (Paweł Małaszyński) - dla którego będzie to pierwszy przydział po szkole oficerskiej.

Tak rozpoczyna się historia pierwszego polskiego serialu, opowiadającego losy polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Niektóre z serialowych wydarzeń są inspirowane ich wspomnieniami. „Misja: Afganistan” nie jest jednak serialem wojennym. Kontekst militarny stanowi tło dla historii o grupie mężczyzn z jednego oddziału, o rywalizacji i przyjaźni, bohaterstwie i słabościach, poczuciu obowiązku, tęsknocie i miłości. Jednym z pierwszoplanowych bohaterów jest kobieta-żołnierz, która musi poradzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Akcja serialu skupia się na rzeczywistości obozowej. Teoretycznie rodziny nie mają do niej wstępu, a jednak stają się jej częścią. W Afganistanie bowiem, w przeciwieństwie do innych misji, istnieje możliwość stałego kontaktu z bliskimi w Polsce, i choć nie wszyscy decydują się z niej skorzystać, przywiezione z domu problemy wpływają na przebieg zdarzeń.

Serial opowiada o codziennej pracy żołnierzy, o rutynie, którą każdy na swój sposób oswaja i trudnych konsekwencjach podejmowanych decyzji, zarówno służbowych, jak i prywatnych. Bohaterowie reprezentują różne punkty widzenia - wśród żołnierzy wiara w sens interwencji walczy ze zwątpieniem, tak jak brawura z rozsądkiem. Niektórzy traktują wojnę jak męską przygodę, inni jak misję, a jeszcze inni chcą załatwiać na niej osobiste porachunki. Głównym bohaterem jest młody oficer Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński), który prosto po szkole obejmuje dowodzenie plutonem wyjeżdżającym do Afganistanu.

Tytuł oryginalny

Misja: Afganistan

Gatunek

sensacyjny, serial, wojenny

Kraj produkcji

Polska

Czas trwania odcinka

45 min.