wp

Jezioro marzeń

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

"Jezioro marzeń" (ang. Dawson's Creek) to amerykański, obyczajowy serial młodzieżowy , mający premierę w USA dnia 20 stycznia 1998 roku na stacji The WB. W Polsce mogliśmy go oglądać na kanale Polsat. Serial stworzony został przez Kevina Williamsona, a swój wielki sukces zawdzięcza realistycznemu ukazaniu problemów wieku dojrzewania. Kilkoro przyjaciół mieszkających w niewielkim, fikcyjnym mieście Capeside kroczy przez kolejne etapy wieku dojrzewania.

wp

Główny bohater serialu Dawson Leery (James Van Der Beek) to marzycielski i optymistyczny chłopak z dobrej rodziny, którego głównym zainteresowaniem są filmy, a fascynacja nimi odwodzi go od rzeczywistości. Już od pierwszych odcinków ma ogromne ambicje filmowe i pragnie zostać wielkiej sławy reżyserem, jak jego autorytet - Steven Spielberg. Jego miłością, a zarazem jedną z głównych bohaterek serialu jest Joey Potter (Katie Holmes), którą charakteryzuje niezwykle dojrzałe podejście do życia. Dawson, jest bliskim przyjaciel Joey od wielu lat i stanowi dla niej ogromne oparcie. Ich wątek miłosny jest głównym motywem serialu.

Kolejną bohaterką jest Jennifer Lindley (Michelle Williams). Jen to typowa dziewczyna z wielkiego miasta. Jako nastolatka przeprowadziła się z Nowego Jorku do Capeside, by pomóc babci przy poważnie chorym dziadku. Pacey Witter (Joshua Jackson) to najmłodszy syn z rodzeństwa rodziny Witter'ów. Jest najlepszym przyjacielem Dawsona i jednocześnie specjalistą od wpadania w kłopoty. Bohater potrafi rozśmieszyć każdego, jednak pod tą maską wesołka, kryje się niedowartościowany chłopak.

Kolejnym bohaterem jest Jack McPhee (Kerr Smith), który wraz siostrą Andie i matką przeprowadził się do Capeside. Z czasem wychodzi na jaw homoseksualna orientacja Jacka, z powodu której spotyka go wiele nieprzyjemności. Jednak Jack nie wstydzi się tego, kim jest. Wspomniana Andrea McPhee (Meredith Monroe) jest siostrą Jacka, jest inteligentną, oczytaną, wzorową uczennicą, zawsze elegancką i potrafiącą zachować się w każdej sytuacji.

"Jezioro marzeń" liczy 128 odcinków w 6 sezonach. Każdy odcinek trwa około 45 minut. Emisję serialu w Ameryce zakończono 14 maja 2003 roku.

wp
Tytuł oryginalny

Dawson's Creek

Gatunek

obyczajowy, serial

Czas trwania odcinka

44 min.

Reżyser

Harry Winer

Sanford Bookstaver

Keith Samples

Scenarzysta

Mike White

Operator

Daryn Okada

Obsada

Christopher Berry (Eric/kamerzysta)

Chris Demetral (Mark)

Rob Nagle (Dr. Tom Frost)

Michele Scarabelli (Pani Morgan)

Peter Jurasik (Walter)

Hal Ozsan (Todd Carr)

Greg Rikaart (David)

Lukas Behnken (George)

Lukas Behnken (George)

Alexandra Breckenridge (Kate Douglas)

Nick Cornish (Wynn)

Mike Pniewski (Pan Pickering / Dr Rockford)

Aubrey Dollar (Marcy Bender/Sage the Anxiety Girl)

Sarah Lancaster (Shelley)

Ashley Williams (Glory)

Chris Carmack (Brad)

Hilarie Burton (VJ)

Meredith Monroe (Andie McPhee)

Jon Kasdan (Dzieciak)

Eddie Cahill (Max Winter)

Mädchen Amick (Nicole Kennedy)

Sherilyn Fenn (Alex Pearl)

Sam Doumit (Sam)

Melissa Suzanne McBride (Nina / Melanie)

James Van Der Beek (Dawson Leery)

Michael Pitt (Henry Parker)

Michelle Williams (Jennifer 'Jen’ Lindley)

Harry Shearer (dyrektor Peskin)

Kerr Smith (Jack McPhee [sezony 2-6])

Nick Gomez (Broker Nick/współpracownik)

Katie Holmes (Josephine 'Joey' Potter)

Joshua Jackson (Pacey Witter)

Dylan Neal (Doug Witter)

wp
wp