Trwa ładowanie...
d2yei73

Familiada

Najnowsze informacje
3.5
(15 głosów)
Oceń:

"Familiada" to polski teleturniej emitowany na antenie TVP 2 w weekendy o godzinie 14. Na antenie telewizyjnej "Familiada" pojawia się zawsze w weekendy od 17 września 1994 roku, bez przerw wakacyjnych. Do sierpnia 2011 roku nakręcono już 1876 odcinków. Średnia widownia programu "Familiada" sięga 4,5 mln osób i jest to zwykle drugie (po Wiadomościach) lub trzecie miejsce pod względem oglądalności pośród wszystkich programów, wszystkich stacji.

W programie biorą udział przedstawiciele dwóch drużyn, każda po 5 osób, odgadując odpowiedzi zadane wcześniej 100 przypadkowym osobom.

300 punktów w pierwszej rundzie daje awans do finału. Tam do zdobycia głównej nagrody wystarcza 200 punktów. Udział w programie automatycznie uprawnia drużynę do udziału w kolejnym programie, jednak ta sytuacja może się powtórzyć tylko w 3 programach. Od 2007 r. w teleturnieju już nie muszą występować wyłącznie rodziny. Mogą to być określone grupy np. studenci, przyjaciele, osoby o wspólnych zainteresowaniach.

Drużyna przegrana otrzymuje symboliczne nagrody w postaci słodyczy oraz pieniądze w kwocie trzykrotnie pomnożonej przez ilość punktów. Nagroda za wygranie finału jest stała i wynosi 15 tys. zł.(dawniej 10 000 zł - 100 milionów starych zł).

Głowy rodzin podchodzą do pulpitu, słuchają pytania i naciskają przycisk. Jako pierwszy odpowiada gracz, który pierwszy nacisnął przycisk. Do gry w danej rundzie wchodzi rodzina, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź. Prowadzący kolejno pyta członków rodziny. W tym momencie pojawia się rozmowa na tematy osobiste i zawodowe uczestników. Za dobrą odpowiedź otrzymują tyle punktów, ile osób odpowiedziało na to pytanie w ten sam sposób.

Dwukrotnie można udzielić nieprawidłowej odpowiedzi Jeśli (także uwzględniając możliwość dwóch pomyłek) rodzina wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całą ilość punktów z tablicy wyników.

Trzy błędne odpowiedzi oznaczają przejęcie pytania przez drużynę przeciwną. Jeśli w jednej odpowiedzi (wybieranej przez głowę rodziny) uda im się podać punktowaną odpowiedź, to oni wygrywają daną rundę, przejmując punkty zdobyte w niej przez przeciwników (bez punktów za swoją odpowiedź. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w następnych ilość punktów mnoży się najpierw przez 2, następnie przez 3. W ten sposób przyspiesza się grę i szybciej prowadzi uczestników do finału.Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina, która zdobędzie 300 punktów.

W finale uczestniczą dwie osoby z wygranej drużyny. Pierwsza osoba odpowiada na pytania, druga nie mogąc słyszeć odpowiedzi ma założone słuchawki. Związane jest to z faktem, że pytania w pierwszej rundzie są identyczne jak w drugiej. Prowadzący czyta kolejno 5 pytań, finalista ma na odpowiedzi 15 sekund. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy jak i drugi finalista mówi "dalej". Po ich udzieleniu wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi.

Następnie wchodzi do gry drugi finalista. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. 200 punktów oznacza wygranie finału W ciągu roku, z okazji różnych świąt, pojawia się też kilka wydań specjalnych "Familiady". Ludzie znani walczą o pieniądze na cele charytatywne. Zwykle w czasie wydań specjalnych pada główna nagroda.

PROWADZĄCY

Program od początku istnienia na antenie prowadzi Karol Strasburger. Aktor urodził się w 1947 roku. Początkowo był studentem Państwowej Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a następnie absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na PWST w Warszawie studiował w latach 1967-1971. Znany jest z ról w filmach "Kolumbowie", "Noce i dnie", "Czarne chmury". Wydał własną książkę kulinarną. Znane są jego zamiłowania do jazdy na nartach, windsurfingu, hokeja na rolkach i pływania.

SCENOGRAFIA

6 marca 2010roku studio "Familiady" przeszło niewielkie zmiany. Na suficie zostały zamontowane dodatkowe światła w kolorze czerwonym i niebieskim, a na podłodze nie ma już obracających się reflektorów. Została również wykorzystana inna perspektywa kamer. 9 października 2010 roku zmieniono kolor podłogi, tak by było na niej widać odbijający się sufit.

CZOŁÓWKA

Obecną czołówkę, nawiązującą do wiersza Juliana Tuwima - Rzepka", można oglądać od 24 listopada 2007 roku. Została stworzona przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

OPRAWA MUZYCZNA

Oprawa muzyczna "Familiady" nie zmienia się od początku istnienia programu. Kompozytorem muzyki otwierającej program jest John Hobbs, a zamykającej - Al Capps.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yei73
d2yei73
d2yei73