Dexter

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

„Dexter” to amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację Showtime. Serial został stworzony w 2006 roku na podstawie powieści Jeffa Lindsaya pt. „Demony Dextera” (Darkly Dreaming Dexter). Każda seria składa się z dwunastu odcinków. W chwili obecnej zaplanowany jest szósty sezon.

Dexter Morgan, tytułowy główny bohater serialu, jest laborantem analizy krwi na posterunku policji w Miami. W ciągu dnia jest przykładnym obywatelem, zaś nocą staje się seryjnym zabójcą. Ściga tych, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości, unikając odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Samo imię bohatera w tym kontekście jest ironiczne - Dexter po łacinie znaczy "prawy", "praworządny".

W przeszłości został adoptowany przez policjanta Harry’ego, który nauczył go „Kodeksu”. Dexter musi zmierzyć się z życiem swoim i innych by poznać swoje przeznaczenie. Pewnego dnia w jego życie wkrada się „morderca z ciężarówki-chłodni”, który wzbudza w Dexterze podziw, morderca bowiem okalecza swoje ofiary w wyjątkowy sposób. Okazuje się, że zabójca wie wiele o życiu Dextera i o jego sekrecie.

Michael C. Hall wcielił się w serialu w głównego bohatera, Dextera Morgana. Jennifer C. Carpenter gra Debrę Morgan, Julie Benz - Ritę Bennett, James Remar – Harry’ego Morgana, David Zayas - Angela Batistę, Lauren Vélez - Marię LaGuerta.

Jeśli chodzi o reżyserów "Dextera", serialem zajmują się głównie: Michael Cuesta, Tony Goldwyn, Steve Shill, Keith Gordon, John Dahl, Nick Gomez.

„Dexter” zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Emmy, Satellite, Saturn, IGN. Serial określany jako fenomen fascynuje nie tylko konstrukcją głównej postaci – mordercy, którego nie sposób nie lubić. Pochwały ze strony krytyków i widzów kierowane są również do twórców scenariusza, zdjęć i galerii postaci drugoplanowych, doskonale odtwarzanych przez charakterystycznych aktorów (Lauren Vélez, C.S. Lee, David Zayas, Vince Masuka). Podziw wzbudza również czołówka serii (nawiązująca do „Sześciu stóp pod ziemią”) autorstwa Rolfe Kent. Ukazuje ona codzienne czynności, jak parzenie kawy, czy wiązanie butów w niespotykany do tej pory, sadystyczny sposób.

Tytuł oryginalny

Dexter

Gatunek

dramat, kryminał, psychologiczny, serial, thriller

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.