wp

Czas honoru

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

"Czas honoru" to serial, opierający się na faktach, opowiadający o polskich żołnierzach z formacji Cichociemni. Nazwą Cichociemni określano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii byli w czasie II Wojny Światowej zrzucani na teren okupowanej Polski.

wp

Serial miał swoją premierę 7 września 2008 roku w TVP2. Pierwsza seria zakończyła się 30 listopada 2008 roku, premiera drugiej odbyła się 13 września 2009 roku. Trzecia seria emitowana była od 19 września do 12 grudnia 2010 roku. Na jesień 2011 roku planowana jest premiera czwartej serii. Każda z serii składa się z trzynastu odcinków.

Reżyserem serii "Czas honoru" jest Michał Rosa oraz Michał Kwieciński, twórca m.in. komedii "Statyści". Serial pokazuje historię pięciu cichociemnych, którzy zostają zrzuceni na teren Polski z zadaniem zorganizowana w okupowanym kraju ruchu oporu. Akcja serialu obejmuje wydarzenia roku 1941 w Warszawie. Dodatkowego dramatyzmu i autentyzmu przydają serialowi "Czas honoru" archiwalne zdjęcia z czasów wojny przeplatające poszczególne wątki. W wojennym, epicko-heroicznym klimacie utrzymana jest również czołówka filmu i towarzysząca jej muzyka.

Bohaterowie serialu to ludzie, którym wojna odebrała rodzinę i poczucie bezpieczeństwa, których charaktery wielokrotnie wystawiano na ciężkie próby. Mimo to, nie stracili oni podczas wojny ani nadziei na zwycięstwo, ani chęci do życia.

Serial ma pięciu głównych bohaterów. Wcielają się w nich: Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski i Jan Englert. Drogi tych pięciu mężczyzn krzyżują się w Anglii, na wojskowym kursie szkoleniowym dla dywersantów. Gdy bohaterowie zostają przerzuceni do Warszawy, rozdzielają się, aby samodzielnie realizować konspiracyjne zadania.

W obsadzie "Czasu honoru" są także m.in.: Ewa Wencel, Maja Ostaszewska, Katarzyna Gniewkowska, Anna Romantowska, Krzysztof Globisz, Anna Cieślak, Krzysztof Stelmaszyk i Olgierd Łukaszewicz.

wp

Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych zrzucanymi na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z hitlerowskim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Na organizowany w Wielkiej Brytanii kurs cichociemnych wytypowano 2213 kandydatów, którzy zgłosili się na ochotnika. Z pozytywnym wynikiem ukończyło go 605, do skoku skierowano 579 osób, a skoczyło - 316. Początkowo odlatywali z bazy pod Londynem, a od 1944 r. z Brindisi. W kraju cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej.

Tytuł oryginalny

Czas honoru

Gatunek

obyczajowy, serial, wojenny

Kraj produkcji

Polska

Scenarzysta

Jarosław Sokół

Operator

Piotr Wojtowicz

wp
wp
wp