wp

1920. Wojna i miłość

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Historyczno-sensacyjny serial "1920. Wojna i miłość", z elementami przygodowymi, przedstawia jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski – walkę o niepodległość w 1920 roku. Akcja rozpoczyna się już w roku 1918 – w pogrążonej chaosem Rosji. Serial składa się z jednej serii, z trzynastu odcinków.

wp

Bohaterowie to: Bronek Jabłoński (w jego roli Jakub Wesołowski) – oficer rosyjskiej armii, Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) – podporucznik w armii niemieckiej i Józef Szymański (Tomasz Borkowski) – porucznik C.K. Armii (wojsk monarchii austrowęgierskiej). Bronek Jabłoński wpada w ręce bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec.

Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) ze Śremu, żołnierz pruskiej armii i Józef Szymański (Tomasz Borkowski), matematyk ze Lwowa, oficer w austro-wegierskiej CK Armii stają naprzeciw siebie w bitwie. Józefowi udaje się wyrwać z niemieckiego okrążenia. Władek, przypadkowo, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do uciekinierów dołącza Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Trafią do obozu internowania.

Zdjęcia do serialu trwały 4 miesiące, były realizowane w 130 obiektach w całej Polsce – w tym w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku (skansen), Suchej (skansen), Modlinie, Cieksynie oraz w plenerach w okolicach Warszawy. 60 proc. zdjęć odbyło się w plenerach. Przy serialu było zaangażowanych 220 aktorów, ponad 2000 statystów i 200 koni.

W roli Marszałka Piłsudskiego zobaczymy Mirosława Bakę, a w pozostałych rolach m.in.: Karolinę Chapko (Zosia), Monikę Kwiatkowską-Dejczer (Jadwiga), Katarzynę Maciąg (Lulu), Lesława Żurka (Miecio), Karolinę Nolbrzak (Pola), Michała Żurawskiego (Aleksander), Danutę Stenkę (Teresa Olszyńska), Marka Bukowskiego (major Mikulicz), Eryka Lubosa (Tkaczenko), Piotra Gąsowskiego (Lipman).

Autorami scenariusza serialu "1920. Wojna i miłość" są Janusz Petelski i Robert Miękus. Duet, który świetnie się uzupełnia. Jest oczywiście historia, batalistyka, ale też przygoda, miłość, życie tamtych czasów, czy formowanie się legionów Piłsudskiego.

Tytuł oryginalny

1920. Wojna i miłość

Gatunek

historyczny, sensacyjny, serial

Kraj produkcji

Polska

Reżyser

Maciej Migas

Obsada

Rafał Żabiński (Dowódca ochotników)

Andrzej Stempowski (Ksiądz)

Małgorzata Puzio-Miękus (Sabina)

Olin Gutowski (Żołnierz)

Piotr Kamiński (Polski jeniec)

Jarosław Wierzbicki (Goniec rosyjskiej piechoty)

Wiesław Machowski

Tomasz Krupa (szewc)

Robert Martyniak (antykwariusz)

Grzegorz Milczarczyk (prokurator)

Adam Ciołek (Czeka)

Bartłomiej Krat (Sekretarz komisji)

Mateusz Weber (Żołnierz)

Ireneusz Dydliński (Policjant w antykwariacie)

Krzysztof Unrug (Żołnierz agitator)

Rafał Sisicki (Garbarz)

Michał Napiątek (Tajniak)

Maciej Wyczański (Filipski)

Maciej Małysa (Polski oficer)

Monika Kwiatkowska (Jadwiga)

Roch Siemianowski (Sędzia)

Tadeusz Paradowicz

Katarzyna Maciąg (Lulu)

Wojciech Zieliński II (Władek Jarociński)

Tomasz Borkowski (Józef Szymański)

Karolina Nolbrzak (Pola)

Karolina Chapko (Zofia Olszyńska)

Eryk Lubos (Tkaczenko)

Michał Żurawski (Aleksander Sribielnikow)

Lesław Żurek (Miecio)

Jakub Wesołowski (Bronek Jabłoński)

Władysław Grzywna (Major z komisji)

Krzysztof Globisz (Lew Sribielnikow)

Mirosław Baka (Józef Piłsudski)

Piotr Gąsowski (Lipman)

Danuta Stenka (Hrabina Olszyńska)

wp
wp
wp